بررسی عملکرد شهرداری لنگرود از زبان همای گیلان

شهرداری ها از جمله نهادهای خدماتی هستند که یقینا عملکرد آنها بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر شهرداری ها در ارائه خدمات خود کوچکترین کوتاهی راداشته باشند مشکلات فراوانی برای شهروندان بوجود خواهد آمد. ارتباط تنگاتنگی که بین مردم و شهرداری ها وجود دارد باعث شده تا این سازمان ازجمله سازمانهایی به شمار آید که بیشترین خدمات را ارائه می نماید. خبرنگار هفته نامه همای گیلان این بارعملکرد شهرداری لنگرود را  با مسئولیت شهردار سیدرضا پورمحمدی ، در سال 91 زیر نگاه نقادانه خود قرار داده وشما همراهان همیشگی همای گیلان را دعوت به خواندن می نماید.

شهرلنگرود از جمله شهرهای پرتردد و شلوغ  استان گیلان است، یکی از مشکلاتی  این شهرکه مدتها با آن دست و پنجه نرم می کرد آبگیری معابر در فصول بارندگی بود، با کوچکترین ریزش باران خیابان های سطح شهر زیر آب می رفت و مشکلات فراوانی را علاوه بر شهروندان برای مغازه داران بوجود می آورد. خوشبختانه در سال جاری با تلاش ها و پیگیری های مجدانه شهردار محترم و اعضای شورای اسلامی با انجام  حجم وسیع کار در زمینه هدایت و دفع آبهای سطحی مناطق مختلف از جمله خیابان شهید رجایی،بلوارشهید  دکتر عبدالکریمی، خیابان امام ، بلوار جمهموری اسلامی  و.. با اعتباری بالغ بر900 میلیون تومان این معضل رفعگردیده است.

سخن از لنگرود که به میان می آید پل خشتی و بازار ماهی فروشان آن از جمله مکانهایی است که در یاد تمام مردم ایران زمین زنده می شود. یکی از اتفاقات بسیار زیبا توسط شهردار پرتلاش لنگرود ساماندهی وضعیت ماهی فروشان بوده که رضایت بسیاری را به همراه داشته است.اجرای 1600  مترمربع  سنگ فرش، اجرای کانیو،لوله گذاری و دفع آبهای سطحی با هزینه ای بالغ بر 80 میلیون تومان طی مدت کوتاهه 3ماهه از عملکرد شهرداری در سال 91 می باشد.

شهر لنگرود از جمله شهرهایی است  به دلیل قرار گرفتن در مسیراصلی پذیرای مهمانان زیادی در طول سال است. پارک فجرلنگرود به دلیل مجاورت و نزدیکی به بقعه آقاسیدمحمد مکان مناسبی را برای مسافران بوجود آورده است تا علاوه بر انجام فرایض دینی فضایی را برای استراحت وگردش داشته باشند. متاسفانه به دلیل دفن زباله در گذشته در انتهای پارک  که از گذشتگان به ما ارث رسیده، همواره بوی بد حاصل از این زباله ها علاوه بر ایجاد فضای نامطلوب در محیط پارک ، برای ساکنان اطراف پارک نیز مشکلات فراوانی را بوجود آوده بود.خوشبختانه با اقدامات مناسب شهرداری در زمینه ساخت سیلوی 700 مترمربعی در انتهای پارک برای نگهداری موقت زباله، شستشوی هفتگی جایگاه و سم و پاشی و آهک پاشی محوطه نگهداری زباله و همچنین انتقال روزانه  زباله ها به منطقه آلمان لنگه بوی بد این پارک زیبا برای همیشه به دست فراموشی سپرده شده است تا فضای زیبای ومفرجی را برای پذیرایی مهمانان نوروزی و شهروندان فهیم لنگرودی بوجود آورد.

لازم به ذکر است پالت کاری زیبای محوطه پارک به ابعاد 10000 متر مربع وبا هزینه ای بالغ بر 500 میلیون تومان تا به امروز ، علاوه بر زیبایی پارک، رضایت شهروندان را نیز به همراه داشته است. هرچند برای این پارک زیبا، فضا برای ایجاد طرح های جدید و نو همواره وجود دارد و نباید به آنچه داشت بسنده کرد.

اقدامات مجموعه شهرداری در گوشه و کنار شهرمان بر هیچ فردی پوشیده نیست  و این جای تقدیر و قدردانی دارد اما باز مسایل و مشکلات دیگری  همچون وضعیت  نامناسب آسفالت وروشنایی جاده چمخاله- سرازیرشدن فاضلاب های خانگی وصنعتی درحاشیه رودخانه اصلی شهرباتوجه به انعکاس فراوان مطبوعات دراین زمینه،افزایش میزان گلکاری دربلوارهای اصلی شهربرای ایجادطراوت وشادابی روزافزون شهروندان و زیبایی شهری ، از مواردی است که نگاه ویژه ی شهردارمحترم را می طلبد تا با برطرف نمودن آنها دعای خیر مردم  بیش از پیش همراهتان باشد.

 خبرنگار:فاطمه مشفق

*********************************************************************

بخشدار بندر کیاشهر:

ارائه خدمت، تعامل و وحدت در سایه صداقت با مردم امکانپذیر می باشد.

بندر کیاشهر به جهت موقعیت ممتازی که از حیث مواهب الهی همچون دریا و تفرجگاه های  هی دیدنی، سحرآمیز و درختان سر به فلک کشیده دارد از بخش های زیبای استان گیلان به شمار می رود این بخش از دیرباز مورد توجه همه آحاد مردم بوده است بدان معنا که دولتمردان از آن بهره اقتصادی برایو مردم در کنار این بهره، دلهای افسرده خود را در این بخش جا می گذاشتند و مسرت وشادی را به یغما می بردند. برنامه ریزی اصولی، آگاهی و جامعه شناسی کامل دربندر کیاشهرموجب خواهد شد نه تنها در این بندر بی کاری احساس نشود بلکه شهرستانهای دیگر را هم مشغول به کار می نماید. همه این ویژگیها تا خبرنگار هفته نامه همای گیلان را برآن داشت تاامین بابایی بخشدار ساعی وپیگیر بندر کیاشهر گفتگویی کوتاه ترتیب دهدکه با هم آن را می خوانیم:

بخشدار بندر کیاشهر در ابتدا ضمن بیان این مطلب که این بخش دارای26 روستا ست که همگی دارای دهیاری می باشند اظهار داشت: در بدو ورود اینجانب به بخش بندر کیاشهر، یکی از مشکلات اساسی نداشتن راه مواصلاتی خوب بود که با پیگیری مسئولین محترم از جمله فرماندار معزز این امر حاصل شد.

بابایی گفت: احداث این راه به عنوان یک زیرساخت می تواند در جذب توریسم و شکوفایی اقتصاد منطقه تاثیرگذار باشد.

وی افزود: جهت چهاربانده نمودن مسیر بندر کیاشهر به آستانه سی میلیارد اعتبار در نظر گرفته شده است که هم اکنون در حال اجرا می باشد که امیدواریم با حمایتهای نماینده پیگیر شهرستان ادامه پروژه اجرایی شود.

امین بابایی آنگاه به اقتصاد مقاومتی اشاره نمود و افزود: قبل از بیان مطلبی در این خصوص باید از مردم شریف ایران اسلامی به جهت همکاری با دولت تقدیر و تشکر نمود: با توجه به فرمایش مقام عظمای ولایت در زمینه اقتصاد مقاومتی تلاش بر این بود تا ضمن صیانت از منابع آبزی پروری در بخش و مواهب الهی بتوانیم با توسعه بخش کشاورزی منطقه واعطای تسهیلات چشمگیری در پرورش ماهیان خاویاری ، همچنین پایه گذاری اقامتگاه های تفریحی و گردشگری و توجه به موضوعات فرهنگی در سطح منطقه در راستای سیاستهای نظام شکوهمند انقلاب اسلامی قدم برداریم.

وی اذعان داشت: اکثر روستاهای این بخش دارای جاده آسفالته می باشدو فقط 5 کیلومتر فاقد آسفالت است. بخشدار بندر کیاشهر در تشریح این مطلب افزود: راه روستای صفرابسته فاقد آسفالت است که با پیگیریهای نماینده محترم و فرماندار معزز در سال 91 مقرر گردید که آسفالت راه صفرابسته بالا در برنامه سال آتی قرار گیرد ضمن آنکه در کلیه روستاهای بخش، شن ریزی معابر، زیباسازی حرایم و کاشت نهالهای گوناگون اقدامات چشمگیری شده است.

بخشدار بندر کیاشهر خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بخش بندر کیاشهر از پتانسیل بالایی برخوردار می باشد وارائه خدمات خوبی در زمینه گاز شهری وآب شرب سالم در سالهای گذشته شده است -که این امر از انتظارات بحق مردم شریف منطقه می باشد- لذا از مدیر عامل گاز استان در خواست می گردد برابر وعده های سال گذشته در جهت تسریع امر گاز رسانی در نوار ساحلی بخش اقدام عاجل مبذول دارند تا موجبات خوشحالی مردم در برخی از روستاهای فاقد گاز  را فراهم نماید ضمن آنکه باید از مدیر عامل آب وفاضلاب روستایی به جهت ارئه خدمات در زمینه آب رسانی به روستاهای بخش تقدیر وتشکر نمود وانشاا...امیدواریم در سال91 نظاره گر عملیاتی کردن روستاهای باقی مانده درزمینه نعمت بالای آب شرب باشیم.

بابایی با بیان این مطلب که ارائه خدمت ، تعامل و وحدت در سایه صداقت با مردم امکان پذیر است در خصوص اقدامات خود در سال 91 تصریح کرد: شناخت چالش ها و تبدیل کردن به فرصتها، جذب سرمایه گذار در جهت بنیادی کردن جذب توریست در منطقه با توجه به پتانسیل بخش بندر کیاشهر، ترویج روحیه مشارکت جمعی در بین شهروندان، توجه به حقوق شهروندی، پیگیری مجدانه پروژه های نیمه تمام، اجرایی کردن طرح هادی، شن ریزی خیابانهاو کوچه ها، جمع آوری زباله در سطوح بین روستاها، تکریم مردم شریف بخش، تهنیت عید نوروز به شهروندان و مهمانان از جمله اقدامات ما در این سال می باشد.

 *********************************************************************

پیتزا بیست تیک خوشمزه ،زود هضم واولین پیتزای فاقدخمیر در استان گیلان

اگر بگوئیم شهرستان لاهیجان بیشترین تعداد توریست گیلان را در طول سال به خود اختصاص می دهد بیراه نگفته ایم کمتر گردشگری است که در سفر به گیلان عزیز، به شهر زیبای لاهیجان سری نزند و کوله بار خستگی هایش را در دل مناظر دلکش و طبیعت بکر آن بر زمین نگذارد.

دقیقا به دلیل همین خصوصیت بارز، وجود رستورانها، ساندویچی ها و پیتزا فروشی ها و غذاهای آماده در این شهر یک نیاز محسوب می شود و این مکانها با احتساب جنبه های اقتصادی، جذب توریست و ایجاد اشتغال از اهمیت بالایی برخوردار ند.

چند شب پیش که به همراه خانواده از منزل یکی از دوستان باز می گشتیم تابلوی یک پیتزافروشی با آن ویترین زیبایش در داخل یکی از کوچه های شهر توجه مرا به خود جلب کرد. پیتزا بیست تیک.

یاد سه سال پیش افتادم که در تهران در بیست تیک مهمان یکی از دوستان بودم تصمیم گرفتم خانواده را مهمان کنم. خوشبختانه عطر و بو و طعم بیست تیک باب طبع و ذائقه آنها نیز قرار گرفت.

آنچه در طول صرف غذا توجه مرا به خود معطوف نموده بود دلیل عدم تبلیغ این خوردنی خوشمزه، پرطرفدار و بصرفه با آن طعم استثنایی و بی نظیر بود که با این کیفیت عالی تنها می توانست توجه رهگذران اتفاقی و یا آنها که مثل بنده تجربه چشیدن آن داشتند را جلب نماید. شامه خبرنگاریم مرا وادار به پرس و جو کرد و قرار ملاقاتی با علی آرش شیبانی مالک و مدیر پیتزا بیست تیک در شب بعد ترتیب دادم که حاصل این گفتگو از نظر شما خوانندگان محترم می گذرد.

مالک پیتزا بیست تیک ابتدا در خصوص نامگذاری این پیتزا گفت: بیست از یکسو به شایستگی این خوراکی لذیذ برای احراز نمره بیست اشاره می کند و از سوی دیگر معرف ارائه بیست تکه پیتزای بدون خمیر از عالیترین و تازه ترین مواد اولیه می باشد.

علی آرش شیبانی ادامه داد: شعبه مرکزی بیست تیک با 10 سال سابقه در تهران فعال است و غیر از آن دو شعبه دیگر هم در تهران مشغول بکار است. همچنین بیست تیک در شهرهای اصفهان، یزد و شیراز نیز شعبه دارد و در تبریز هم بزودی افتتاح می شود. وی خاطرنشان کرد: شعبه لاهیجان نیز نخستین و تنها شعبه بیست تیک در گیلان است که از شهریور 91 آغاز بکار نموده است.

مالک پیتزا بیست تیک یادآور شد: ما لاهیجان را به جهت بافت شهری زیبا، مردمان مهمانپذیر و توریستی بودن آن انتخاب کردیم.

شیبانی تصریح کرد: یکی از خصوصیات اصلی این پیتزا که موجب مزیت آن در مقایسه با سایر غذاهای هم ردیف شده است این است که در پخت آن خمیر بکار نرفته لذا هضم آن برای افرادی که نارحتی معده دارند مشکلی ایجاد نمی کند.

وی افزود: بیست تیک با سرمایه گذاری 180 میلیون تومان آورده شخصی و استفاده از دستگاههای به روز برای 8 نفر اشتغال ایجاد نموده است.

مالک ساندویچ و پیتزای بیست تیک به مشکلات در پیش روی حرفه خود اشاره نمود و اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، متأسفانه قیمت پیتزا همچنان ثابت مانده و مقرون بصرفه نیست. شیبانی توضیح دارد: در این مکان پیتزای حاوی قارچ، پنیر وفلفل دلمه به قیمت 6500 و پیتزای حاوی ژامبون، گوشت، زیتون ، فلفل دلمه ، گوجه و پنیر به قیمت 9500 تومان عرضه می گردد.

وی در پایان به مهمترین و اصلی ترین مشکل خود اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه سرمایه زیادی برای این کار هزینه نموده ایم جهت رونق کسب و کار به آگهی و اطلاع رسانی بصورت تابلو سر کوچه نیاز مبرم داریم که متاسفانه با ممانعت شهرداری مواجه هستیم. لذا استدعا داریم شهردار محترم با در نظر گرفتن اهمیت این گونه مشاغل که در جذب توریست، حرفهای زیادی برای گفتن دارد ، شخص آقای شهردار که با زیباسازی شهر نقش مهمی در جذب توریست داشته است نهایت همکاری و عنایت را مبذول دارد.

مالک پیتزا و ساندویچ بیست تیک سخن خود را با این شعار به پایان رساند:

«ما شما را در بیست تیک به پیتزایی بدون خمیر دعوت می کنیم»

 *********************************************************************

رئیس منایع طبیعی شهرستان سیاهکل: کمبود نیروی انسانی ،فقدان وسایل نقلیه وعدم اعتبارات کافی از جمله مشکلات این اداره می باشد

منابع طبیعی تجدیدشونده به منزله زیربنای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف جهان محسوب می شوند بی شک حیات، تمدن و هویت هر ملتی وابسته به این منابع حیاتی است یکی از منابع مهم تجدیدشونده، جنگل ها و مراتع اند که از دیرباز به عنوان یک ثروت خدادادی منبع بسیار مهم جمع آوری میوه- علوفه- چوب- هیزم – تامین زمین نهایتا مخزنی برای تامین مواد اولیه داروئی و صنعتی اقتصادی تلقی می شوند. جنگل به عنوان واحد تولید ناخالص ملی بسیاری از کشورهای دنیا مطرح بوده و نقش بسزایی در شکوفایی اقتصاد کشور دارد بطوریکه با مدیریت بهینه و استفاده کامل از تمامی استعداد تولید جنگل در یک برنامه بلند مدت به درآمد سالیانه ای بیش از درآمد نفتی می توان رسید. در کنار عوامل گوناگون که همواره جنگل ها و مراتع را تهدید کرده و در معرض تخریب و تجاوز قرار می دهند، متاسفانه به رغم تلاش برای حفظ و توسعه پوشش گیاهی و تدوین و اجرای برنامه ها و قوانین مختلف در چند دهه اخیر وضعیت کنونی پوشش گیاهی در کشور با سیر نزولی کمی و کیفی مواجه است.

حفظ و حمایت از جنگل ها و مراتع و صیانت از این مواهب خدادادی که سرمایه عظیم کشور است یک وظیفه عمومی تلقی می شود زیرا جنگل و مرتع از جمله منابع تولیداند چنانچه حفاظت از آنها منطبق بر اصول و موازین علمی و فنی باشد به عنوان یک منبع زوال ناپذیر و مستمر درآمده و تضمین کننده بقای جامعه از طریق رشد توسعه اقتصادی در کشور خواهد بود و از طرف دیگر اهمیت زیست محیطی غیرقابل انکار جنگل و مرتع در حیات انسان و اثر بخشی های چندجانبه آنها بر کسی پوشیده نیست. جعفر علی خداپرست رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیاهکل مهمان این هفته نشریه ما بودند. آنچه می خوانید حاصل گفتگوی ما با این مدیر توانمند است:

وی در ابتدای این گفتگو اظهار داشت:

شهرستان سیاهکل با وسعتی حدود 1048 کیلومتر مربع در شرق استان گیلان قرار گرفته و اکثر مناطق حوزه این شهرستان دارای جنگل و مرتع می باشد و حفظ و حراست این جنگل ها و مراتع این اداره با داشتن تعداد اندک پرسنل که اکثرا در سن بازنشستگی می باشند به تنهایی ممکن نخواهد بود نیاز به حمایت مسئولین بزرگوار از جمله فرماندار معزز و نماینده پرتلاش و امام جمعه فاضل که همه یار و یاور منابع طبیعی و سرسبزی بوده اند و همچنین تمام آحاد جامعه و مردم بزرگوار منطقه می باشد و تمنا داریم بخاطر بقای حیات نسلهای آینده همچون سابق همکاری لازم را معمول دارند و اجرشان را از امام حسین(ع)دریافت نمایندزیرا به گفته مقام معظم رهبری مردم موثرترین و مهمترین نقش را در حفاظت از جنگل ها و مراتع بر عهده دارند.

جعفرعلی خداپرست در ادامه به برنامه های هفته منابع طبعی  پرداخت و گفت:

با توجه به دستور استاندار در ارتباط با نهالکاری ورودی شهرها و روستاها با همکاری بخشدارای-دهیاری- شهرداری ،تعداد 7000 اصله نهال در اختیار بخشداری قرار گرفته و در مسیر راههای سیاهکل به سپردان- سیاهکل به ما لفمجان- سیاهکل به فشتال – تازه آباد با همکاری دهیاران غرس گردید.

وی در خصوص برنامه های هفته درخت کاری خاطرنشان کرد:سخنرانی اینجانب با مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی استان گیلان وامام جمعه شهرستان سیاهکل در ارتباط با اهمیت منابع طبیعی و غرس نهال و نهالکاری همچنین سخنرانی حجت الاسلام قاسم پور مسئول عقیدتی حوزه نمایندگی در سازمان جنگلها و مراتع کشور در نماز جمعه شهرستان سیاهکل پیرامون این هفته، دیدار با امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان گیلان حاج آقا قربانی به اتفاق مدیر کل – معاونین و مسئولین ادارات شهرستانها در بیت  ایشان  از جمله برنامه های این هفته بود.رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری سیاهکل ادامه داد: تشکیل جلسه بزرگداشت در محل فرمانداری با حضور کلیه اعضاء در رابطه با برگزاری هفته منابع طبیعی و جشن درختکاری با حضور امام جمعه- فرماندار – معاونت فرماندار – بخشدار- فرماندهی نیروی انتظامی – بنیاد شهید و کلیه مسئولین و شوراهای اسلامی و خانواده های معظم شهدا و مردم سبز اندیش منطقه در محل شهرک صنعتی و همچنین در استخر سید وارستان با همکاری شهردار محترم، از جمله برنامه های هفته منابع طبیعی اداره ما بوده است. خداپرست خاطرنشان کرد: توزیع نهال در بین نمازگزاران و همچنین توزیع بیش از 30 هزار اصله نهال رایگان در بین مردم و ادارات و نهاده های اسلامی که نسبت به سال گذشته حدود 10 هزار اصله افزایش داشته است از جمله اقدامات این اداره طی این هفته می باشد. وی آنگاه در خصوص ساماندهی افزود: خرید ارتفاقی 42 خانوار 5 دامسرا جمعا به مبلغ 000/918/015/12 ريال، خرید مستثنیات 7895/19 هکتار و ساماندهی دام 1648 واحد دامی و آزادسای حدود 1000 هکتار جنگل البته پرداختی نقدی از طریق اداره کل 000/000/039/3 ، واگذاری زمین به دامداران و جنگل نشینان حدود 7 هکتار در قالب ساماندهی مابقی از طریق تعهدات شرکت رویان چوب به تعداد 15 خانوار و 5 دامسرا و شرکت راشستان به تعداد 2 خانوار انجام گرفته است. رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری پیرامون بحث حفاظت یادآور شد: آمار تخلفات ماده 42 قطع درخت و نهال به تعداد 87 فقره به حجم 39/148مترمکعب، کشفیات چوب آلات بازداشتی  20 فقره به حجم 70/44 متر مکعب و 15 استر هیزم و دستگیری 23 نفر و تنظیم پرونده معرفی به دستگاه قضایی، تصرف اراضی 55 فقره به مساحت 6763/23 هکتار، اراضی رفع تصرف شده 81 فقره به مساحت 3097/20 هکتار بر اساس تبصره  ماده 55 و احکام صادره از مراجع قضایی از جمله دیگر اقدامات این اداره می باشد.

جعفرعلی خداپرست سپس به اقدامات اداره متبوعه خود در قسمت بهره برداری اشاره کرد و اذعان داشت:در این بخش نیز نسبت به نشانه گذاری 343 فقره به حجم 329/12 متر مکعب در قالب باغ و محابط پیمانکاران باغی که ارائه خدمات گردیده است و صدور پروانه حمل چوب آلات جهت کارخانجات و صنایع چوبی سراسر کشور عزیز ایران در سال 1391 جنگلکاری دست کاشت به مساحت 356 هکتار همچنین واکاری-مرمت جاده های جنگلی 31 کیلومتر حصارکشی 53 کیلومتر، رسیدگی به اعتراضات متقاضیان در قالب کمیسیون ماده واحده به تعداد 61 فقره، باسخ استعلامات اراضی جهت احداث ساختمان و غیره جمعا به تعداد 910 فقره از جمله اقدامات این اداره در بخش بهره برداری می باشد

وی کمبود نیروی انسانی ،فقدان وسایل نقلیه با توجه به وظعیت صعب العبور بودن منطقه وعدم اعتبارات کافی را از جمله مشکلات اداره خود عنوان کرد

وی در خاتمه از نماینده شهرستانهای سیاهکل و لاهیجان در مجلس شورای اسلامی که حقیقتا همواره یاور ما بوده اند ،مدیر کل ومعاونین ایشان ، ریاست دادگستری و دادستان و قضات محترم و فرماندهی نیروی انتظامی و کلانتری 11 سیاهکل- دیلمان و پیرکوه و فرماندار محترم و امام جمعه شهرستان ،  دهیاران و شوراها و دیگر مسئولین بزرگوار و مردم شریف ، مجریان و ناظرین طرحهای جنگلداری ، همکاران سخت کوش یگان حفاظت، واحدهای توتکی- دیلمان و ستادی که با کمترین امکانات بطور شبانه روزی جهت حفاظت و حراست از عرصه منابع طبیعی فعالیت چشمگیری دارند تقدیر و تشکر نمود.

*********************************************************************

20 کیلومتر و 270 متر از شبکه فاضلاب شهرهای رشت و بندرانزلی توسط سیستم ویدئومتری بازدید و بررسی شد

دفتر روابط عمومی و آموزش همگاني شرکت آب و فاضلاب استان گیلان به نقل از اداره اتفاقات و نگهداري آبفاي رشت ویدئومتری انجام شده به منظور بازدید و بررسی شبکه های فاضلاب مدرن شهرهای رشت و انزلی را اعلام کرد .

در این گزارش که به ویدئومتری شش منطقه مهم شهرهای مذکور اشاره دارد آمده است : 5 کیلومتر از باقیمانده سال 1390 جفت لوله های خط انتقال فاضلاب تصفیه خانه فاضلاب فخب رشت ، یک کیلومتر در خیابان خزر واقع در بلوار شهید قلی پور این شهر مربوط به شرکت کاچارفن برای نصب انشعابات فاضلاب ، 100متر لوله های فاضلاب بهداشتی و منهول مربوط به شرکت لوشان در خیابان پاسداران بندرانزلی و 120 متر لوله بتنی تحت فشار در محل اتصال خط لوله GRP  ایستگاه پمپاژ PSN که توسط شرکت بالارنصب اجرا شده است مورد بازدید و بررسی قرار گرفت .

همچنین این گزارش می افزاید مهمترین ویدئومتری انجام شده در شهر رشت بازدید و بررسی لوله های فاضلاب پروژه مسکن مهر رشت است که طول آن 14 کیلومتر بود که با انجام این بررسی امیدواریم شهروندانی که در آن ساکن خواهند شد از نظر تجهیز مجتمع مسکن مهر به سامانه جمع اوری و دفع فاضلاب مدرن مشکلی نداشته باشند .

یکی دیگر از مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه بازدید ویدئویی از لوله های فاضلاب ، بررسی فاضلاب سنتی چهارراه پورسینای رشت بود که از دیرباز نه تنها درهدایت و دفع فاضلاب دچار مشکل بود بلکه توانایی جمع اوری آبهای سطحی را نیز نداشت و به منظورشناسایی و مرئی نمودن دریچه منهول آن 50 متر در محدوده منطقه مذکور تا جنب بیمارستان توتونکاران ویدئومتری لازم انجام شد .

اداره اتفاقات و نگهداري آبفاي رشت مجموع ویدئومتری انجام شده شبکه های فاضلاب در شهرهای رشت و بندرانزلی را 20270 متر اعلام کرد و گفت این موفقیت مرهون تلاش های همکاران زحمتکش واحد ویدئومتری آبفاي رشت است . 

*********************************************************************

اخبار اجتماعی

فشار خون در کودکان را جدی بگیریم

اغلب باورما بر این است که بیماری فشار خون به عنوان یک مشکل در بزرگسالان محسوب می شود. 

● آیا کودکان هم به فشار خون مبتلا می شوند؟

 اغلب باورما بر این است که بیماری فشار خون به عنوان یک مشکل در بزرگسالان محسوب می شود.

در حقیقت این شرایط در هر سنی می تواند اتفاق بیفتد. حتی در نوزادان در حدود۵ کودک از هر صد کودک، فشار خونی بیش از حد نرمال دارند.

اصطلاح فشار خون در حقیقت اشاره به۲ طریق اندازه گیری دارد: سیستولی و دیاستولیفشار خون سیستولی: بیشترین فشاری که بر شریان ها وارد می شود هنگامی که خون توسط قلب پمپاژ می شود تا به سرتاسر بدن برسد.

فشار خون دیاستولی: کمترین فشاری که در شریان ها اتفاق می افتد، هنگامی که قلب به حالت ریلکس برای گرفتن خون میان ضربانها، قرار می گیرد. اگر یک یا هر دو فشار اندازه گیری شده، بالاتر از میزان فشار در افراد سالم یا سن و جنس مشابه باشد، پرفشاری خون نامیده می شود.

● چه کسی به فشار خون مبتلا می شود؟

فشار خون در میان افراد با رنگ پوست های متفاوت بیشتر از سفیدپوستان، رایج است.

به نظر می رسد در برخی از نقاط جهان بیشتر شایع باشد، به عنوان مثال این بیماری در میان اسکیموهای آلاسکا کمتر به چشم می خورد، اما در شمالی ترین بخش ژاپن از هر صد نفر بزرگسال، بر روی۴ نفر تاثیر بیشتری دارد.

در برخی موارد، به نظر می رسد با بالا رفتن سن افراد بیماری گسترش یابد. ممکن است فرزند شما در سنین نوزادی هیچ علامتی از فشار خون نداشته باشد، اما بیماری فشار خون، مادامی که نوزاد رشد می کند، گسترش می یابد.

کودکانی که دارای وزن زیادی هستند نیز مستعد فشار خون و دیگر بیماری های عروق کرونری هستند. بنابراین روش تغذیه مناسب، پرهیز از هرگونه پرخوری و خوردن غذاهای چرب، داشتن فعالیت های فیزیکی در سنین کودکی و در ادامه دوران زندگی حائز اهمیت هستند.

● علت ها و راه حل ها

در بیشتر موارد، فشار خون علت شناخته شده ای ندارد که بتوان آن را تعریف و مشخص کرد.

بهرحال زمانی که فشار خون در کودکان شدید شود، کودک معمولاً با یک مشکل جدی در دیگر اعضا نظیر بیماری های کلیوی، یا ناهنجاری های قلبی و یا سیستم غدد ترشحه مواجه خواهد شد.

خوشبختانه، فشار خون به ندرت و به تنهایی سبب مشکل های جدی در کودکان می شود و می تواند از طریق تغییرات در رژیم غذایی و استفاده از دارو یا ترکیبی از هر دو، کنترل شود.

اگر فشار خون بیش از چند سال ادامه پیدا کرده و وخیم تر شود، فشار فوق العاده طولانی می تواند منجر به نارسایی بخشی از قلب شود. به علاوه فشار در رگهای خونی مغزی می تواند سبب پاره شدن رگها شده و منجر به سکته گردد.

فشار خون در طولانی مدت سبب تغییرات در دیواره رگها شده که می تواند آسیب جدی بر کلیه ها، چشم ها و دیگر ارگانها وارد سازد.

به همین دلیل است که چک کردن مرتب فشار خون کودکان توسط پزشک متخصص اطفال تا این حدمهم است ولی می بایست که توصیه ها را با دقت انجام داد.

● علائم و نشانه ها

در بیشترین آزمایشات دوره ای که انجام می پذیرد، فشار خون کودک شما اندازه گیری می شود و از این طریق اغلب به وجود بیماری پی برده می شود و این نکته بسیار مهم است که در مراحل اولیه بیماری اقدامات لازم صورت گیرد. توصیه می شود که کودکان از سنین سه سالگی به بعد تست شوند.

بالاخص آنان که دارای ریسک بالا هستند یا نوزادانی که وزن کمی به هنگام تولد دارند یا کسانی که دوره های طولانی در بیمارستان بستری شده اند یا نوزادانی که بیماری قلبی ما درزادی دارند یا کودکانی که در اثر استفاده از برخی داروها ممکن است فشار خون آنها افزایش یابد.

● پیشگیری

چون اضافه وزن در کودکان خطر ابتلا به فشار خون را به موازات دیگر مشکلات افزایش می دهد، باید همیشه به مقدار کالری هایی که می گیرند و نیز انجام فعالیت های ورزشی آنان توجه داشت.

میزان نمک اضافی را در رژیم غذایی رعایت کرد، حتی در صورتی که مبتلا به پرفشاری خون نباشند.

شواهد و ادله آشکاری برای اینکه مصرف نمک باعث این بیماری ها شود وجود ندارد اما نکته مهم آن است که کودکان شما نیاز به این نمک اضافی ندارند. ممکن است بعدها دچار مشکلات شوند حتی اگر الان پرفشاری خون را نداشته باشند.

● مدیریت کردن فشار خون کودکان

اولین اقدام برای کاهش فشار خون در کودکان، محدود کردن میزان نمک در رژیم غذایی آنهاست.

تهیه برنامه غذایی و تعیین غذاهای نمکی که می تواند روند فشار خون را معکوس و کند کرده و سیر صعودی بیماری را آهسته تر نماید.

همچنین می توان در هنگام خرید بسته های غذایی توجه و دقت نظر داشت.

بیشتر غذاهای کنسرو شده و عمل آوری شده حاوی مقدار زیادی نمک هستند. بنابراین باید برچسب آنها را به دقت مطالعه کرد تا مطمئن شد که حاوی نمک نبوده یا مقدار کمی نمک داشته باشند.

پزشک متخصص اطفال پیشنهاد می کند که فرزند شما به تمرینات ورزشی بیشتر بپردازد.

به نظر می رسد فعالیت های بدنی هستند که فشار خون را مرتب و منظم می کنند.

در نتیجه سبب می شوند رشد بیماری حتی در مراحل ابتدایی کاهش یابد و همین کاهش وزن در افراد چاق علاوه بر کاهش روند فشار خون، سلامت دیگر اعضا را نیز به دنبال دارد.

● تجویز دارو

پزشک اطفال زمانی که از فشار خون کودک شما مطلع است تلاش می کند که مرتباً آن را چک کرده و مطمئن شود که بیماری سیر صعودی نداشته باشد.

با توجه به اینکه فشار خون به چه شکلی وجود داشته و درچه مرحله ای قرار دارد، پزشک با یک متخصص فشار خون کودکان، و یا متخصص کلیه، در صورتی که بیماری وخیم تر شده باشد، مشورت می کند و درمان دارویی به همراه رژیم غذایی و ورزش صورت می پذیرد.

بسیاری از انواع داروها در درمان دارویی وجود دارند که بر روی قسمت های مختلف بدن اثر می گذارند.

پژشک ابتدا، داروهای ادرار آور را تجویز می کند، دارویی که دفع نمک (سدیم) را افزایش می دهد. پیش از آنکه داروهای قوی تری را بکار ببرد.

ناچار اگر فشار خون به حالت نرمال و طبیعی بازنگردد، یک قرص ضدپرفشاری را تجویز می کند. در صورتی که کنترل فشار به دشواری صورت گیرد داروهای دیگری را بکار می برد.

● از دستورات پزشک متابعت کنیم

هنگامی که فشار خون را با دارو یا رژیم مهار می کنیم، ممکن است دوباره نمک را اضافه کرده یا مصرف دارو ها را متوقف سازیم که انجام این کار خطرناک بوده و عود بیماری را بدنبال خواهد داشت.

دستورات و توصیه های پزشک را با دقت انجام دهید.             

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

مهم‌ترین ملاك‌های ازدواج

هر اندازه دختر و پسر از نظر ویژگی های گوناگون نزدیكتر باشند تركیب آن دو در زندگی زناشویی استوارتر و عمیق تر خواهد بود. این مجموعه ویژگی ها در منابع اسلامی با عنوان كفویت عنوان شده است كه در ابعاد گوناگونی چون: سن، وضعیت روانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و تحصیلی قابل بررسی است.

به طور خلاصه ملاك های ازدواج كه باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

1- ایمان و دینداری: پایبندی به ارزش های دینی بدون شك یكی از عوامل خوشبختی در زندگی زناشویی است.

2- اصالت خانوادگی: شناخت خصوصیات و وضعیت تربیتی فرهنگی خانواده همسر آینده، در ایجاد تفاهم بین دختر و پسر در زندگی زناشویی نقش اساسی ایفا می كند. این مساله باعث می شود بتوانید سازگاری بهتری با همدیگر پیدا کنید.

3- سن: تناسب سنی بین زن و مرد، تشابه نیازها و علایق، توقعات و انتظارات را تا حدودی به دنبال دارد. كارشناسان خانواده، حدود 2 تا 6 سال اختلاف سن بین زن و مرد را توصیه می نمایند.

4-تحصیلات: تشابه تحصیلی نیز در ایجاد تفاهم بین زن و مرد عامل مهمی است. و كسب علم و دانش به خودی خود یك مزیت و ارزش است و در رشد و تعالی فكری افراد نقش بسزایی دارد.

5- وضعیت اجتماعی- اقتصادی خانواده: تشابه های خانواده های دختر و پسر از نظر وضعیت اجتماعی و اقتصادی یك اصل مهم در ایجاد تفاهم های بعدی بین زن و مرد است. به این ترتیب هیچ کس نسبت به دیگری احساس برتری نمی کند و پذیرش بهتری نسبت به همدیگر خواهند داشت.

6-زمینه های فرهنگی: ارزش های فردی و اجتماعی، آداب و رسوم، رفتار و سلوك، حتی آداب لباس پوشیدن و غذا خوردن زن و مرد می تواند زمینه های همدلی بیشتر را بین آن دو پدید آورد. به همین جهت شناخت زن و مرد از فرهنگ و واقعیت های ارزش فرهنگی همسر آینده، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

نكته ای كه یادآوری آن در این قسمت ضروری به نظر می رسد اینكه ملاك های فوق هیچ یك به تنهایی نمی تواند عامل موفقیت در زندگی زناشویی باشد. افراد باید مجموعه عوامل گوناگون موثر بر انتخاب خود را اولویت بندی کنند و با این اعتقاد كه هیچ كسی كامل نیست به نوعی مصالحه دست بزنند.

 رمز ازدواج موفق

ازدواج یك پدیده اجتماعی است. بدون تردید انتخاب همسر یكی از مهمترین تصمیم ها در طول زندگی ماست و در حقیقت همه هیجانات، تولید مثل، تربیت نسل آینده، درآمد، مسئولیت، تامین نیازها و چالش های آینده زندگی ما به آن بستگی دارد.

 زن و مرد به عنوان مكمل یكدیگر بسیاری از نیازهای روانی- اجتماعی هم را برآورده می كنند. و سه دلیل عشق، مصاحبت و دستیابی به انتظارات و توقعات برای ازدواج مطرح است و توجه به این نكته كه هر اندازه انتظارات و توقعات دختر و پسر قبل از ازدواج و در زندگی زناشویی واقع بینانه تر باشد، زندگی زناشویی موفقیت آمیزتر خواهد بود.

 هر کس طبیعتا مایل است همسری برگزیند كه بیشتر همسان او باشد تا ناهمسان با او. همسانی دو فرد نه تنها آنها را به سوی یكدیگر جلب و جذب می كند، بلكه پیوند و وصلت ایشان را استوارتر می سازد. هر اندازه فرد با همسر خود وجود اشتراك فرهنگی بیشتری داشته باشد، برای سازگاری با او آماده تر است و با اختلافات كمتری مواجه می شود

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////یک پژوهش :افسردگی و اضطراب شایع‌ترین اختلالات روانی در جامعه ایرانی

یک پژوهش اجتماعی  نشان می دهد  :

 

افسردگی و اضطراب 

شایع‌ترین اختلالات روانی در  جامعه ایرانی

در آخرین آمارهای منتشر شده از وضعیت سلامت روانی در ایران رئیس اداره سلامت روان وزارت بهداشت از شیوع ۶.۲۳ درصدی انواع اختلالات روانی در ایران خبر داد و موجب شوک به رسانه‌ها و ناظران شد.حالا نتایجی از یک تحقیق منتشر شده که نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد خانوارهای ایرانی در سال گذشته افسردگی داشته‌اند.

 در آخرین آمارهای منتشر شده از وضعیت سلامت روانی در ایران، افسردگی و اضطراب به عنوان شایع‌ترین اختلالات روانی در بین جامعه ایرانی اعلام شده‌است.

 در این میان سهم زنان ۵.۲۶ درصد و در مردان ۸.۲۰ درصد بوده و ۲۰ درصد کودکان نیز دچار اختلال روحی، افسردگی و اضطراب هستند.

به نوشته سلامت نیوز، عباسعلی ناصحی گفته است: "براساس نتایج این مطالعه که بر روی هفت هزار و ۸۷۶ نفر در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال، طی سال‌های ۹۰-۸۹ صورت گرفت میزان شیوع اختلالات روانی در زنان ۵.۲۶ درصد و در مردان ۸.۲۰ درصد است. همچنین براساس نتایج این مطالعه شیوع ابتلا به اختلالات خلقی در کشور به طور متوسط ۶.۱۴ درصد است که این آمار در زنان ۱۷,۳ و در مردان ۱۱,۹ درصد است. شیوع اختلال افسردگی نیز در کشور به طور متوسط ۱۳,۶ و در زنان ۵.۱۶ و در مر‌دان ۷.۱۰ درصد است".

این در حالیست که آمارهای این مقام دولتی از سوی بسیاری از کارشناسان مورد تردید قرار گرفته و به دور از واقعیت های جامعه ایران تلقی شده است. در همین راستا یحیی شادی گندم آبادی، کارشناس مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت و درمان به سایت شفاف گفته است: "سطح آگاهی مردم در مورد سلامت روان شان بسیار پایین است. اکثر افراد دارای اختلالات روانی از بیماری خود خبر ندارند و اگر هم خبر داشته باشند نمی‌دانند که این اختلالات قابل درمان است و باید به کجا مراجعه کنند. فقط یک چهارم این افراد برای درمان مراجعه می کنند و از این افراد هم ۱۰ تا ۱۵ درصد بیماری خود را پی گیری می کنند".

 وی،مشکلات روانی در جامعه را به کوه یخی تشبیه کرده که تنها نوک آن پیداست ولی چون مردم از انگ خوردن می ترسند به پزشک مراجعه نمی کنند.همچنین به گفته وی بالاترین نرخ شیوع اختلال روانی مربوط به افسردگی و اضطراب است.

 آنطور که سایت فرارو بازتاب داده، پرویز مظاهری دبیر انجمن روانپزشکی ایران نیز به تازگی آمارهای تکان دهنده ای از وضعیت سلامت روانی جامعه داده است.

او گفته: "تمام اختلالات روانپزشکی از جمله افسردگی، دلایل زیستی، اجتماعی و ژنتیک دارد. در چند سال اخیر آمار اختلالات روانی که افسردگی جزئی از آن است، افزایش یافته و می‌توان گفت ۵ تا ۳۰ درصد افراد جامعه، دچار افسردگی هستند".

او افزوده است: "آلودگی‌های صوتی، محیطی، مشکلات اقتصادی، گرانی و مشکلات خانوادگی از جمله دلایل ایجاد اختلالات روانی و افسردگی به شمار می رود. امروزه پدر و مادر و خانواده مجبورند برای تامین معاش، ساعات بیشتری را در بیرون از خانه کار کنند که در نتیجه ارتباط کلامی، عاطفی بین اعضای خانواده کمتر شده است. فرد افسرده، به مرور احساس ناامنی و عدم امنیت می‌کند که حتی ممکن است دست به خودکشی هم بزند ولی ما نمی‌توانیم این موضوع را در رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی مطرح کنیم.... متاسفانه ۵۰ درصد بیماران افسرده برای درمان مراجعه نمی‌کنند. این افراد در طولانی ‌مدت به معلول روانی تبدیل می‌شوند که دیگر قادر به کار نیستند، از زندگی لذت ببرند و به تدریج بازده کار‌یشان پایین می‌آید. قرار است ۱۰ درصد تخت‌‌های بیمارستان عمومی به بیماران روانی اختصاص پیدا کند. این مصوبه‌‌ای است که سال‌ها پیش در مجلس به تصویب رسیده ولی به دلایل مادی و مالی هنوز اجرا نشده است. طبق آماری که از سراسر کشور گرفتیم حدود ۴۰ درصد بیمارستان های کشور، این مصوبه را عملی کردند؛ چون در شهرهای کوچک تعداد بیمارستان ها محدود است و مجبورند این بیماران را هم پوشش دهند".

سایت عبرت نیوز هم آمارهای دیگری به نقل از جعفر بوالهری ، رییس انستیتو روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره خودکشی منتشر کرده که نشان دهنده وخامت وضعیت روانی در جامعه ایران است. 

به نوشته این سایت، بوالهری گفته است: "آمارهای ایران در زمینه خودکشی به مراتب بیش از بالاترین کشورهایی که خودکشی در آن، امری عادی است. کشوری مانند نیوزیلند در طول یکسال با نزدیک به ۲۷ مورد خودکشی در هر ۱۰۰ هزار نفر روبروست ولی مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند از بین هر ۱۰۰ هزار ایرانی، سالانه بیش از ۶۰ نفر، اقدام به خودکشی می‌کنند، یعنی بیش از ۴۵ هزار مورد اقدام به خودکشی در یک سال. اکنون وضعیت درباره اقدام به خودکشی به اندازه‌ای وخیم شده است که اگر روان‌شناس، آموزش پیشگیری از خودکشی، کنترل خشم و بهداشت روان از نظام سلامت و تیم پزشک خانواده حذف شود، بطور حتم تا ۵۰سال آینده هم نمی توانیم برنامه های پیشگیری از خودکشی را در خانواده ها اجرا کنیم". 

او افزوده اقدام به خودکشی در ایران، ۱۰ برابر بیش از خودکشی های منجر به فوت است؛ خودکشی هایی که فرد در آن می میرد، شش نفر در هر یکصد هزار جمعیت است. برای همین، دکتر بوالهری پیشنهاد کرده بهداشت روان و پیشگیری از خودکشی جزو رسالت های پزشک خانواده قرار گیرد درغیر اینصورت اجرای این برنامه چندان موثر نخواهد بود

*********************************************************************

آستانه اشرفیه ؛ شهری برای زیارت و سیاحت در گیلان

شهرستان مذهبی آستانه اشرفیه برای استقبال از بهار و مسافران نوروزی آماده شده است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران گیلان ، فرماندار این شهرستان گفت: در آستانه فرارسیدن بهار و سال نو علاوه بر اجرای طرح های بهسازی و آماده سازی مناطق شهری و روشتایی ، زائر سراها و مکان های میهمان پذیر ، بیش از 20 مدرسه، آماده اسکان مسافران نوروزی شده است.

باباخانی افزود: از مجموع 20 واحد آموزشی 5، مدرسه در بندر کیاشهر پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی و درمانگاه‌ها، آمادگی خود را برای استقبال از مسافران اعلام کرده‌اند، اظهار داشت : برای رفاه حال زائران و مسافران نوروزی تعداد سرویس‌های بهداشتی سیار امسال افزایش یافته است.

آستانه اشرفیه ، در ۳۵ کیلومتری شرق شهرستان رشت و در فاصلهٔ 7 کیلومتری شهر لاهیجان ، چهارمین شهر مذهبی کشورمان است.

حرم مطهر سید جلال‌الدین اشرف پسر امام موسی‌کاظم(ع) در این شهر ، آستانه اشرفیه را به میعادگاه شیفتگان خاندان عصمت و طهارت در کشورمان تبدیل کرده است

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

منتظری:

تشکیل پرونده برای دو کارگاه تولیدی متخلف در آستانه اشرفیه و لاهیجان

رشت - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از تشکیل پرونده تقلب برای دو کارگاه تولیدی متخلف در شهرستان های آستانه اشرفیه و لاهیجان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی منتظری ظهر امروز در حاشیه بازدید از برخی از واحدهای صنفی استان افزود: طی بازرسی های انجام گرفته از بنگاه های اقتصادی شهرستان آستانه اشرفیه مشخص شد یک کارگاه تولید رنگ که فاقد پروانه بهره برداری نیز بوده است، اقدام به تولید و عرضه رنگ های تقلبی می کند.

وی اظهارداشت: با توجه به این مسئله و نیز کشف کالای قاچاق در این کارگاه تولیدی پرونده تخلف به ارزش بیش از یک میلیارد ریال برای واحد مزبور به اتهام تقلب، نگهداری کالای قاچاق و عدم دارا بودن پروانه بهره برداری تشکیل و برای صدور حکم به تعزیرات حکومتی ارسال شد.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: در اقدامی دیگر در لاهیجان بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت این شهرستان در راستای بازرسی از یک واحد تولید ماشین آلات صنعتی موفق به کشف تقلب در این واحد شده و واحد مزبور با تشکیل پرونده به تعزیرات حکومتی معرفی شد.

وی افزود: این تقلب شامل بروز مشکل در کیفیت برخی ماشین آلات تولیدی این شرکت بوده و ارزش ریالی پرونده تخلف متشکله برای آن افزون بر 754 میلیون ریال است.

منتظری همچنین یادآورشد: کشف این تخلف براساس گزارش های دریافتی ستاد خبری 124 این اداره بوده و شهروندان می توانند با ارائه گزارش های خود از تخلفات بنگاه های اقتصادی مسئولان امر را در کنترل بیشتر فعالیت این بنگاه ها یاری کنند.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

انزلی زیباترین بندر حاشیه خزر

تالاب بین‌المللی انزلی توقفگاه و پناهگاه هزاران پرنده رنگارنگ دریایی و قوهای سفید از جمله جاذبه‌های زیباترین بندر حاشیه خزر است. بندر انزلی از دو قسمت غازیان و انزلی تشکیل شده که در گذشته توسط یک پل متحرک از همدیگر جدا بودند.

تالاب بین‌المللی انزلی توقفگاه و پناهگاه هزاران پرنده رنگارنگ دریایی و قوهای سفید از جمله جاذبه‌های زیباترین بندر حاشیه خزر است.

به گزارش خبرگزاری فارس از انزلی، این شهرستان در ناحیه غرب گیلان قرار دارد و فاصله آن با مرکز استان حدود 40 کیلومتر است. 

بندر انزلی از دو قسمت غازیان و انزلی تشکیل شده که در گذشته توسط یک پل متحرک از همدیگر جدا بودند.

 درباره نام انزلی نظرهای متعددی وجود دارد از جمله ساکنان روسیه قدیم انزلی را «زنزلی» به معنای «بمان و توقف کن» می‌نامیدند و در روایتی دیگر فرمانده قشون عرب به منظور استراحت نفرات خود در این محل «انزل» را به معنای «فرود آیید» نامید و در برخی مناطق نیز انزلی را به معنای لنگرگاه و یا دروازه می‌دانند.

بندرانزلی از گذشته‌های دور با روسیه سابق در تماس بود و یکی از راه‌های اصلی ارتباط با غرب محسوب شده و به دروازه اروپا معروف بود.

شغل اغلب مردم انزلی صیادی و در کنار آن کشاورزی و ساخت صنایع دستی و محصولات حصیری است.

یکی از محصولات ارزشمند انزلی «خاویار» است که استحصال آن در انحصار شیلات قرار دارد. 

تالاب انزلی با مساحتی حدود 20 هزار هکتار در انزلی قرار دارد و بزرگ‌ترین زیستگاه‌های طبیعی جانوران ایران محسوب می‌شود و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از طرف کشورهای همسایه شمالی به ایران می‌آیند.

تالاب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ‌یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست و جزو زیباترین مناظر آبی گیلان است.

تالاب انزلی محل تخم‌ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است و در داخل تالاب جزایر زیبا و دو شهر زیبای انزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند.

تالاب انزلی با وسعت حدود 200 کیلومتر مربع به منزله تصفیه‌خانه برای رودخانه‌هایی است که به دریای خزر می‌ریزد؛ این تالاب با بیش از 100 گونه پرنده و 50 گونه ماهی و صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم‌نظیری دارد.

تالاب انزلی از سال 1354 جزو تالاب‌های بین‌المللی مورد حفاظت شد و مهم‌ترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است 

معروف‌ترین گیاه تالاب انزلی که شهرت جهانی دارد «لاله تالابی» است و این تالاب از سال‌های دور هر ساله پذیرای مسافران بی‌شمار داخلی و جهانگردان خارجی است.

تالاب انزلی با تالاب کوشیرو در پارک ملی کوشیرو شیتسوگن پیوند «خواهر خواندگی» دارد.

بندرانزلی نخستین و بزرگ‌ترین بندر ایران در سواحل جنوبی دریای خزر است و از مراکز مهم اقتصادی و قطب ورزشی کشور محسوب می‌شود.

پارک ساحلی بلوار قدس، دهکده ساحلی، اسکله، کاخ میان‌پشته، فانوس دریایی، برج ساعت، موج‌شکن، ساختمان شهرداری، گمرک، موزه، مجتمع تجاری بین‌المللی ستاره شمال، مجتمع تجاری کاسپین، منطقه آزاد، بازار هفتگی «شنبه‌بازار» و ... از جمله جاذبه‌های تاریخی ‌گردشگری بندرانزلی است.

بقعه بی‌بی‌حوریه، بقعه آقاسید محمد نجفی و بقعه امامزاده ابراهیم از جمله جاذبه‌های زیارتی بندرانزلی است.

نازک‌کاری و خراطی چوب، حصیربافی‌ و سبدبافی، گل‌سازی، مکروفه‌بافی و ... از جمله صنایع ‌دستی و سوغات بندر زیبای انزلی است که گردشگران و مسافران آن ها را به یادگار می‌برند.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

سلکه جذاب‌ترین منطقه تالابی گیلان در صومعه‌سرا

سلکه به دلیل قابلیت‌های مهم مهاجرت پرندگان و استقرار برج پرنده‌نگری یکی از جذاب‌ترین منطقه تالابی گیلان در صومعه‌سرا است.

«سلکه» به دلیل قابلیت‌های مهم مهاجرت پرندگان و استقرار برج پرنده‌نگری یکی از جذاب‌ترین منطقه تالابی گیلان در صومعه‌سرا است.

به گزارش خبرگزاری فارس از صومعه‌سرا، صومعه‌سرا با 633 کیلومتر مربع وسعت در 25 کیلومتری شهرستان رشت واقع شده است.

تولمات، میرزا کوچک و مرکزی، سه بخش جغرافیایی صومعه‌سرا را شامل می‌شود که در این بین «تولمات» به دلیل قرار گرفتن بخش زیادی از تالاب خزر در آن از موقعیت گردشگری مهمی برخوردار است.

بخش تولمات صومعه‌سرا دارای 189 کیلومتر مربع وسعت و شامل 35 روستا و دو دهستان است که هندخاله، خومه‌سر، نرگستان، سیاه‌درویشان، باقلاکش، سلکه و سیاه‌کیشه از جمله روستاهای زیبای آن در حاشیه تالابی محسوب می‌شوند.

روستاهای «باقلاکش» و «سیاه درویشان» در سفر نخست هیئت دولت به گیلان جزو روستاهای هدف گردشگری در صومعه‌سرا نامگذاری شده‌اند که در این بین سیاه‌درویشان مهم‌ترین و زیباترین منطقه گردشگری و توریستی صومعه‌سرا است.

برای حضور و اسکان مسافران بازدید کننده از تالاب صومعه‌سرا دو اسکله قایقرانی و یک واحد اسکان با پنج سوئیت برای مسافران حوزه تالابی صومعه‌سرا با همکاری بخش‌خصوصی در منطقه سیاه‌درویشان طراحی و ساخته شده است.

رویش لاله‌های تالابی، ماهیگیری با قلاب برای مسافران و حتی افراد بومی در چارچوب حوزه قانونی نیز از بخش‌های خیره کننده حوزه توریستی منطقه تالابی سیاه‌درویشان برای مسافران بازدید کننده است.

راه‌های ارتباطی منتهی به تالاب صومعه‌سرا از دیر باز مهم‌ترین دغدغه گردشگران و مسافران علاقه‌مند به بازدید بوده که در سال‌های اخیر با همکاری مسئولان و مدیران متولی این امر، راه‌های ارتباطی بهتر و مناسب‌تری ساخته شده است.

روستای «باقلاکش» با وسعتی بالغ بر یک‌هزار هکتار از دشت‌های وسیع و همجوار با تالاب از دیگر روستاهای حاشیه تالابی صومعه‌سرا است که اکنون این منطقه تالابی با حضور بخش‌خصوصی در حال اجرای برنامه‌های عمرانی مناسب برای گردشگران است.

از جذاب‌ترین و مهم‌ترین بخش گردشگری تالاب صومعه‌سرا می‌توان به منطقه «سلکه» با 360 هکتار وسعت اشاره کرد که یکی از مناطق مهم و بکر برای کوچ پرندگان زمستان‌گذر است.

«سلکه» در فصل زمستان منطقه مناسبی برای انواع پرندگان مهاجر است و استقرار برج پرنده‌نگری به همراه دوربین و امکانات لازم در این منطقه حیات‌وحش تالابی به منظور بازدید و تماشای مسافران و گردشگران از کوچ پرندگان تالابی مهاجر ساخته و مهیا شده است.

راه‌های ارتباطی صومعه‌سرا به منطقه تالاب گردشگری «سلکه» سال گذشته با همت مسئولان برای رفاه حال مسافران آسفالته شده است.

گل‌دهی لاله تالابی در فصل تابستان ضلع دیگر آفرینش زیبای الهی در تالاب صومعه‌سرا است.

لاله‌های تالابی در دو مرحله (اوایل خرداد و اوایل مرداد) آغاز به گل‌دهی می‌کنند که هر لاله قادر به حفظ گل خود تا 20 روز است.

پارک ساحلی تولم‌شهر از دیگر مناطق دیدنی و گردشگری بخش تولمات صومعه‌سرا محسوب می‌شود که در بین جاذبه‌های گردشگری ساحلی گیلان بی‌نظیر است.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

تالش؛ موزه ای از جلوه های طبیعی و تاریخی

تالش یکی از بی نظیرترین شهرهای ایران به لحاظ زیبایی است و در خود آثار تاریخی و طبیعی فراوانی را جای داده است. طبیعت زیبا، بکر و رویایی با آب و هوای خوش، چشمه ها، آبشارهایی که از دل کوه های سرسبز سرچشمه می گیرند همه و همه باعث ترغیب و حضور گردشگران در این منطقه می شود.


شهرستان تالش موزه ای از جلوه های بی بدیل طبیعی و تاریخی است که چشم هر بیننده ای را مسحور می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، این شهرستان با مناظر زیبا و دلنواز هر ساله مسافران و گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور و حتی جهان به سوی خود فرا می خواند.

تالش یکی از بی نظیرترین شهرهای ایران به لحاظ زیبایی است و در خود آثار تاریخی و طبیعی فراوانی را جای داده است بنابراین باید با توسعه زیرساخت ها، شرایط ماندگاری بیشتر مسافران و گردشگران را بیش از پیش در این منطقه فراهم کرد.

فرماندار شهرستان تالش در این باره می گوید: طبیعت زیبا، بکر و رویایی با آب و هوای خوش، چشمه ها، آبشارهایی که از دل کوه های سرسبز سرچشمه می گیرند همه و همه باعث ترغیب و حضور گردشگران در این منطقه می شود.

کریم شعبانی افزود: گردشگری از بخش های کارآفرینی و اشتغال زایی برای جوانان است و باید از این ظرفیت ها برای جذب توریست و رونق صنعت گردشگری استفاده شود.

جاذبه های منحصر به فرد گردشگری تالش نیازمند سرمایه گذاری است

وی همچنین با اعلام اینکه جاذبه های منحصر به فرد گردشگری تالش نیازمند سرمایه گذاری و معرفی بیشتر به مردم است، اظهارداشت: امکانات رفاهی مناسب باید در اختیار مسافران قرار گیرد تا گردشگران خاطره ای خوش از سفر خود داشته باشند.

فرماندار تالش با بیان اینکه استان گیلان با داشتن مناطقی زیبا و دیدنی از مناطق مورد علاقه توریسم است، گفت: گردشگری که امروزه اقتصاددانان آن را صادرات نامرئی نام نهاده اند با توجه به روند رو به رشد جمعیت و کاهش منابع نفتی نه تنها یک نیاز بلکه یک الزام برای رشد و توسعه جامعه است.

وی ادامه داد: اکوسیستم شهرستان تالش با وجود جذابیت های زیبای طبیعی و تاریخی، بستر مناسبی برای سودآوری در بخش اکوتوریسم است.

با این توصیف تالش یکی از مستعدترین و زیباترین مناطق طبیعت گردی کشور است بنابراین با برنامه ریزی هدفمند و سرمایه گذاری اصولی باید از این فرصت در جهت ایجاد اشتغال و پویایی اقتصادی بهره گیری شود.

بدون شک کمبود زیرساخت ها و خدمات گردشگری، مشکلات تقاضای فصلی، ضعف تبلیغات و اطلاع رسانی، موانع فرهنگی، اجتماعی و عدم همکاری بین سازمان های مرتبط با گردشگری می تواند بر توسعه گردشگری تاثیر منفی داشته و مانع توسعه این صنعت شود.

بنابراین با همدلی، همبستگی، تعامل، داشتن برنامه های کاربردی، جذب سرمایه گذاری، توسعه زیر ساخت های گردشگری و سایر موارد می توان افق روشنی را برای شکوفایی این صنعت در استان ترسیم کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این ارتباط گفت: گردشگری به عنوان یکی از منابع مهم اقتصادی و عاملی موثر در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع انسانی محسوب می شود.

محمود شکری افزود: این صنعت به عنوان یک راهبرد می تواند با برنامه ریزی اصولی و شناسایی مزیت ها و محدودیت ها نقش موثری در توسعه و تنوع بخشی به اقتصاد منطقه ای برعهده داشته باشد.

گردشگری پایدار نمادی از هویت فرهنگی است

وی اظهارداشت: گردشگری پایدار امروزه در بسیاری از کشورها به منزله نمادی از هویت فرهنگی و یکی از بخش های مهم اقتصادی محسوب می شود.

نماینده مردم تالش، رضوانشهرو ماسال در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از برنامه ریزان و سیاست گذاران توسعه در کشورهای جهان، گردشگری را روشی مطمئن با چشم انداز روشن برای توسعه پایدار معرفی کرده اند.

وی افزود: گردشگری روستایی نیز به عنوان یکی از زیر بخش های گردشگری علاوه بر حفظ ارزش ها و باورها، با ایجاد فرصت های شغلی و کسب درآمد برای ساکنان محلی و توسعه ساختار های زیربنایی امکان توسعه پایدار و یکپارچه روستایی را فراهم می سازد.

شکری تاکیدکرد: از این رو برنامه ریزی در جهت گسترش و توسعه گردشگری بر پایه توسعه پایدار اقتصادی، در راستای رشد و تعالی جامعه روستایی موثر است.

به هر ترتیب تالش با داشتن آثار باستانی، تاریخی و همچنین جاذبه‌های طبیعی فراوان می ‌تواند بستر مناسبی برای رشد و توسعه صنعت گردشگری باشد.

از مناطق دیدنی تالش می‌ توان به ییلاق های نوه دیی، مریان، سوباران، ارده و از نقاط زیارتی به بقعه شاد میلرزان (شاه میلرزان) واقع در روستای خطبه سرا، بقعه آقا سید احمد نال تربه از نوادگان موسی کاظم (ع)امام شیعیان واقع در روستای نال تربه، بقعه سلطان سید در مرکز شهر تالش و بقعه سیاه علم خاله سرا در روستای خاله سرا اشاره کرد.

 دژ سلسال از قلعه‌های مهم دوران اسماعیلیان است

قلعه لیسار معروف به دژ سلسال در روستای لیسار که از قلعه‌های مهم دوران اسماعیلیان بوده و همچنین کاخ قشلاقی نصراله خان سردار امجد واقع در داخل شهر تالش که قدمت تاریخی آن مربوط به دوره قاجاریه است و کاخ ییلاقی نصراله خان سردار امجد که در روستای مریان(نوه دیی) قرار دارد از جلوه‌های مهم تاریخی شهر تالش هستند.

پارک جنگلی گیسوم تالش، سواحل دریای گیسوم و جاده جنگلی منتهی به آن دارای منظره‌ای بسیار بدیهی است که هر ساله مسافران بسیاری را پذیراست.

رئیس شورای اسلامی شهر لیسار تالش نیز گفت: این شهر به دلیل حضور قلعه تاریخی صلصال، واقع شدن در میان شالیزارهای برنج، باغ ‌های گیلاس و نزدیکی به دریای خزر دارای آب و هوای خاص با قابلیت بالای جذب گردشگر است.

 سید اسلام سید ترابی بر ضرورت اجرای طرح های گردشگری در این شهر تاکید کرد و افزود: لیسار با داشتن جاذبه های فراوان طبیعی و مصنوعی اعم از دریا، جنگل و ارتفاعات سرسبز و همچنین فرهنگی غنی و قدمتی چندین هزار ساله، سالانه پذیرایی زیادی از گردشگران و مسافران است.

وی همچنین زیبایی مناطق ییلاقی لیسار را بی نظیر توصیف کرد و اظهارداشت: اطلاع رسانی نقش موثری در جذب گردشگر و توسعه زیر ساخت ها باعث ضریب ماندگاری مسافران در منطقه خواهد شد.

لزوم اجرای طرح های گردشگری در لیسار

 رئیس شورای اسلامی شهر لیسار تالش نیز ادامه داد: پیچیده شدن زندگی شهری و افزایش پیامدهای ناشی از این امر عاملی بوده که از دیر باز باعث شده  شهروندان شهری برای آرامش روحی و جسمی اقدام به مسافرت به محیط های طبیعی بکر و خوش آب و هوا کنند.

به هر حال تالش به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص دارای تنوع آب و هوایی بالایی در نقاط مختلف این شهرستان است بنابراین بهره برداری اصولی از این استعدادها ضمن ایجاد اشتغال مولد در افزایش ثروت جامعه کاهش نرخ بیکاری  و غیره  بسیار موثر باشد.
 /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

« افتتاح نمايشگاه بهاره عرضه مستقيم کالا در تالش »

به گزارش روابط عمومي فرمانداري تالش با حضور کريم شعباني فرماندار شهرستان تالش و رؤساي ادارات و تعداد کثيري از فعالان اقتصادي منطقه ، اصناف و بازاريان ،نمايشگاه بهاره عرضه مستقيم کالا در سد ساحلي شهر تالش با 200 غرفه عرضه محصولات مختلف غذايي ، کالا ولوازم مصرفي و منزل کفش و پوشاک و پروتئين افتتاح گرديد .

فرماندار تالش با قدرداني از متوليان و مسئولان برگزاري اين نمايشگاه از جمله شادکام ؛ معاون فرمانداري و ادارات بازرگاني ، تعزيرات ، شهرداري ، مجمع امور صنفي و آقاي سيد کرامت هاشمي مجري نمايشگاه گفت: با تلاش همه عوامل مرتبط ،اين نمايشگاه بزرگ براي خدمت به مردم شريف شهرستان آماده شده است و ما اميدواريم از نظر کميت و کيفيت بهترين خدمات به مردم ارائه گردد و مردم از کيفيت و قيمت کالا ها رضايت داشته باشند .

 شعباني بر نظارت و بازرسي کافي و مناسب واحدهاي صنفي خصوصاٌ در ايام پيش روي نوروز تأکيد نمود .

صفي دوست رئيس اداره صنعت ، معدن و تجارت تالش نيز از ارائه 90 تن ميوه و همچنين مرغ و گوشت در اين نمايشگاه خبر داد. صفي دوست از نيروي انتظامي ، تعزيرات و بازرسي و مجري نمايشگاه قدر داني و تشکر کرد .

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

از غرفه های برتر نمایشگاه عرضه مستقیم کالای بهاره رشت تقدیر می گردد

غرفه های برتر نمایشگاه عرضه مستقیم کالای بهاره رشت در زمینه های مختلف مورد تقدیر قرار خواهد گرفت .

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان با اعلام این مطلب افزود : با توجه به اهمیت ترویج فرهنگ اسلامی، ایرانی در فضای جامعه ، برخی از شرکت کنندگان در نمایشگاه مذکور که اقدام به عرضه محصولات مرتبط با این موضوع می نمایند از جمله واحدهای عرضه پوشاک، ‏ کیف و کفش و محصولات فرهنگی از مهمترین برگزیدگان این نمایشگاه خواهند بود .

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان علی منتظری تصریح کرد: غرفه دارانی که اقدام به عرضه محصولات و کالاهای تولید داخلی می نمایند بویژه تولیدیهای استان از دیگر       غرفه هایی هستند که مورد تقدیر خواهند گرفت .

وی افزود : بدلیل تاثیر سیاستهای تشویقی و حمایتی در راستای معرفی واحدهای صنفی رعایت کننده حقوق مصرف کنندگان در توسعه کیفیت فعالیتهای این واحدها و گسترش این فرهنگ در حوزه تولید و تجارت در این زمینه نیز انشاءا... شاهد انتخاب غرفه های برتر خواهیم بود .

وی همچنین گفت : تعداد دیگری از غرفه های برتر با نظر سنجی از طریق رسانه های خبری فعال و معتبراستان که در نمایشگاه حضور خواهند یافت به عنوان غرفه برتر شناخته شده و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت و در این زمینه نظر پرسی لازم از طریق روابط عمومی این سازمان از رسانه های خبری صورت می گیرد .

وی تصریح کرد : این تقدیر شامل غرفه های هر دو نمایشگاه عرضه مستقیم کالای بهاره رشت می باشد و مجموعاَ‌ از حداقل 15 غرفه برتر در زمینه های یاد شده تقدیر بعمل آمده و برای غرفه داران مذکور در نمایشگاههای آینده مشوقهایی در نظر گرفته خواهد شد .

لازم بذکر می باشد در حال حاضر دو نمایشگاه عرضه مستقیم کالای بهاره در شهرستان رشت در حال فعالیت بوده که نمایشگاه شماره یک در محل سالن فرش گیلان واقع در جاده تهران تا 25 اسفند و نمایشگاه شماره 2 در سالن وارش واقع در بلوار شهید مدرس نرسیده به آتش نشانی تا 26 اسفند همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب پذیرای بازدیدکنندگان گرامی می باشد ./

**********************************************************************

اصلاحیه:

شماره گذشته  این نشریه که در تاریخ  23بهمن چا پ شده بود  45 می باشد که به اشتباه 44 ذکر شده بود همچنین شماره نشریه مورخ 14 اسفند 46 بوده  که  به  اشتباه 45 آمده و تاریخ  آن نیز به اشتباه  14بهمن درج شده بودکه بدینوسیله ضمن پوزش ،تصحیح  می گردد .

**********************************************************************

مهندس غلامپور مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان رودسر از تعويض دژنكتور اتاقك ترانسفور ماتور تأسيسات كلدره خبر داد

 به گزارش دفتر روابط عمومي و آموزش همگاني شركت آبفاي گيلان ، مهندس غلامپور پس از تعويض دژنكتور ترانسفورماتور تاسيسات كلدره افزود : اتاقك ترانسفور ماتور تأسيسات كلدره در سال 1384 ایجاد و کلید امنیتی دژنکتور آن از سال 89  به دليل نقص فني از مدار بهره برداري خارج گردید . در دي ماه سال جاري كارشناسان فني تصفيه خانه بزرگ آب گیلان تصميم به تعمیر آن گرفتند که اين كليد امنيتي به آنجا منتقل شد.

مدیر آبفای رودسر افزود : دژنكتور اتاقك ترانسفور ماتور تأسيسات كلدره پس از تعمير و تست در محل اطاقك ترانسفورماتوركلدره نصب و با همكاري امور برق منطقه مجدداً راه اندازي شد.

گفتني است عمليات نصب اين دستگاه در طي 8 روز تلاش همكاران اين امور و بدون قطعي آب شهر انجام گرديد و با بهره گيري از پتانسيل كارشناسان شركت و عدم استفاده از بخش خصوصي ‏ معادل 20 ميليون ریال برای شرکت صرفه جويي در برداشته است.

 

مهندس غلامپور مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان رودسر از تعويض دژنكتور اتاقك ترانسفور ماتور تأسيسات كلدره خبر داد

 به گزارش دفتر روابط عمومي و آموزش همگاني شركت آبفاي گيلان ، مهندس غلامپور پس از تعويض دژنكتور ترانسفورماتور تاسيسات كلدره افزود : اتاقك ترانسفور ماتور تأسيسات كلدره در سال 1384 ایجاد و کلید امنیتی دژنکتور آن از سال 89  به دليل نقص فني از مدار بهره برداري خارج گردید . در دي ماه سال جاري كارشناسان فني تصفيه خانه بزرگ آب گیلان تصميم به تعمیر آن گرفتند که اين كليد امنيتي به آنجا منتقل شد.

مدیر آبفای رودسر افزود : دژنكتور اتاقك ترانسفور ماتور تأسيسات كلدره پس از تعمير و تست در محل اطاقك ترانسفورماتوركلدره نصب و با همكاري امور برق منطقه مجدداً راه اندازي شد.

گفتني است عمليات نصب اين دستگاه در طي 8 روز تلاش همكاران اين امور و بدون قطعي آب شهر انجام گرديد و با بهره گيري از پتانسيل كارشناسان شركت و عدم استفاده از بخش خصوصي ‏ معادل 20 ميليون ریال برای شرکت صرفه جويي در برداشته است.

*********************************************************************

جایگاههای توزیع میوه شب عید در شهرستان رشت اعلام گردید

معاون توسعه بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از توزیع میوه شب عید در 8 منطقه در شهر رشت خبر داد و گفت: این امر از 26 اسفند ماه امسال با نصب بنر در مناطق مذکور و اطلاع رسانی لازم آغاز خواهد شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان مجید زیرک گفت: در راستای تنظیم بازار میوه شب عید، امسال 1200 تن سیب و پرتقال برای توزیع در استان در نظر گرفته شده که شامل 700 تن پرتقال و 500 تن سیب می باشد.

وی تصریح کرد: از این میان حدود 500 تن سیب و پرتقال برای توزیع در شهر رشت و مابقی برای توزیع در سایر شهرستانهای گیلان در نظر گرفته شده که با اطلاع رسانی قبلی در ایام پایانی سال توزیع می شود.

زیرک افزود: در شهر رشت نیز در 8 منطقه که شامل میدان گیل، میدان مصلی، میدان سرگل واقع در بلوار معلم، حمیدیان جنب مسجد الغدیر، بلوار شهید افتخاری روبروی مسجد پاسکیاب، بلوار آیت الله رودباری نرسیده به میدان دفاع مقدس، بلوار شهید مدرس جنب آتش نشانی( سالن وارش) و بلوار شهید حبیب زاده بطرف دانای علی می باشد، کار توزیع میوه با نصب داربست و بنر انجام خواهد شد.

 *********************************************************************

رفع 11 فقره نشتی در آبفای گیلان مانع از هدررفت 60 لیتر در ثانیه آب شد

به گزارش دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان ، مهندس باقری نیا سرپرست معاونت بهره برداری این شرکت از بهسازی و بازسازی تصفیه خانه ها و خطوط انتقال آب خبر داد .

سرپرست معاونت بهره برداری آبفای گیلان با اشاره به عملیات بهسازی و بازسازی تصفیه خانه ها و خطوط انتقال آب هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از هدررفت آب عنوان کرد و افزود: اعتبارات مورد نیاز این طرح از محل اعتبارات عمرانی تأمین گردید .

وی همچنین تصریح کرد : در این راستا 11 مورد نشت خطوط انتقال اصلي آبرساني در مسير خط انتقال مخزن 50000 مترمكعبي سراوان به رشت و همچنين خط انتقال چاه فلمن سنگر شناسایی و نسبت به رفع مشکل اقدام گردید که با استفاده از خدمات پيمانكاري و صرف هزينه اي معادل 550 ميليون ريال ، از هدررفت حدود 60 ليتر در ثانيه آب تصفيه شده جلوگيري بعمل آمد .

**************************************************************

راه اندازی ساختمان شماره دو ستاد خبری 124 سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان در شهرستان رشت

  با هدف دریافت مناسبتر اخبار و گزارشهای مردمی در زمینه تخلفات واحدهای صنفی و غیرصنفی در آستانه فرارسیدن سال نو ساختمان شماره دو ستاد خبری 124 سازمان صنعت ، معدن وتجارت گیلان در شهرستان رشت راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن وتجارت گیلان ، سرپرست اداره مشارکتهای مردمی این سازمان با اعلام مطلب فوق افزود: این اقدام در راستای افزایش نظارتها بر روند عرضه کالا وارائه خدمات به شهروندان محترم در ایام پایانی سال صورت می گیرد.

براساس این گزارش علیرضا رهبر گفت : این ساختمان در خیابان تختی رشت طبقه فوقانی فروشگاه تعاونی مصرف کارکنان سازمان صنعت ، معدن وتجارت گیلان واقع شده است .

وی تصریح کرد : شهروندان محترم و مسافران محترم نوروزی می توانند همه روزه تا تاریخ 25 فروردین 92 تا ساعت شش عصر با مراجعه به این ساختمان ، گزارشها و شکایات خود را در زمینه تخلف واحدهای صنعتی ارائه نمایند.

وی همچنین گفت : ساختمان شماره یک ستاد خبری 124 نیز که در بلوار شهید بهشتی روبروی اداره کل تعزیرات حکومتی مستقر می باشد همانند گذشته آماده دریافت گزارشهای مردمی می باشد.

سرپرست اداره مشارکتهای مردمی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان همچنین از دریافت حدود ششصد مورد گزارش مردمی در زمینه تخلفات صنفی از آغاز اجرای طرح نظارتی نوروز تاکنون خبر داد و گفت : از ابتدای اسفند ماه که این طرح آغاز گردیده با بررسی گزارشهای دریافتی مذکور  200 واحد متخلف شناسایی گردیده و در حال طی مراحل قانونی جهت صدور حکم در تعزیرات حکومتی می باشد .

 *********************************************************************

ازبیش از 2 هکتار از اراضی شهرستان رودسر رفع تصرف شد.

 رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رودسر با بیان این مطلب که از ابتدای سال جاری تاکنون 2 هکتار و هزار و 175 متر مربع از اراضی این شهرستان از متصرفان باز پس گرفته شداظهار داشت: متصرفان با سیم خارداراقدام به محصور کردن اراضی کرده بودند , که در این راستا 12 نفربه مراجع قضایی معرفی شدند.

به گفته  محمد رسول قانع شهرستان رودسر 96 هزار هکتار جنگل و مرتع دارد.

 خبرنگار:شیوا دودانگه

**********************************************************************

سه طرح عمرانی و ورزشی با حضور سردار هامون محمدی در رودسر به بهره برداری رسید.

باحضور هامون محمدی سه طرح عمرانی و ورزشی در رودسر به بهره برداری رسید

این طرحها شامل بهره برداری از دو سالن ورزشی صالحین در رودسر و چابکسر با زیر بنای کلی 672 متر مربع و افتتاح ساختمان اداری حوزه شهید اشرفی بسیج چابکسر بود که در مجموع برای آنها3 میلیارد و 250 میلیون ریال از محل اعتبارات سپاه ناحیه رودسر هزینه شده است.

خبرنگار:شیوا دودانگه

**********************************************************************

یک قطعه عقاب از گونه های حفاظت شده در شهرستان به دامان طبیعت باز گردانده شد.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان رودسر با اعلام این خبر گفت:یک عقاب که از گونه سنتر تالابی و از گونه های حفاظت شده محیط زیست است توسط صاحبان محیط زیست کشف و به دامان طبیعت باز گردانده شد.

بهمن رییسی افزود:عقابها به دلیل حفظ و کنترل جمعیت جوندگان تاثیر بسزایی در محیظ زیست دارند.

 خبرنگار :شیوا دودانگه

*********************************************************************

کاهش 15 درصدی تخلفات صنفی درشهرستان رودسر.

تخلفات صنفی در شهرستان رودسر کاهش 15 درصدی داشت.

فرماندار رودسر با اعلام این خبر در نشست مشترک اعضای ستاد تنظیم بازار و اصناف  این شهرستان گفت:در سالجاری بالغ بر نوزده هزار و 761 مورد بازرسی از اصناف این شهرستان انجام گرفته که طی آن 728 مورد تخلف کشف و متخلفان با 662 فقره تشکیل پرونده ،بالغ بر 521 میلیون و 455 هزار و 382 ریال جریمه شدندکه این میزان نسبی به مدت مشابه آن در سال گذشته کاهش 15 درصدی را نشان میدهد.

رضا دوست جلالی افزود:به جهت نظارت دقیق عملکرد اصناف در بازار شب عید دو هزار بازرس رسمی و افتخاری بطور مستقیم بر عملکرد بازاریان پنچ شهر و چهار بخش شهرستان رودسر نظارت خواهند داشت.

خبرنگار :شیوا دودانگه

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم فروردین ۱۳۹۲ساعت 16:10  توسط مدیر سایت  |